Japoński organ nadzoru finansowego skontrolował giełdy

Japoński organ nadzoru finansowego, Financial Services Agency (FSA), czyli odpowiednik polskiego KNF, opublikował wyniki swoich kontroli operatorów wymiany kryptowalut – japońskich giełd i kantorów.

Na podstawie uzyskanych wyników organ nadzorczy zdecydował się na bardziej rygorystyczny nadzór nad nowymi wnioskami z giełd dotyczących wydania oficjalnej licencji na prowadzenie działalności. Nowo zarejestrowane giełdy oraz kantory będą musiały zostać poddane dokładnym kontrolom na wczesnym etapie działalności. Podmiot planuje także dokładną analizę efektywności ich modeli biznesowych. Według organu w chwili obecnej na takie działania czekają „setki” firm.

Zbyt szybki wzrost

Sonda FSA ujawniła, że ​​utrzymanie przez operatorów giełdowych ich systemów kontroli wewnętrznej nie nadążało za szybkim wzrostem wielkości transakcji i kapitalizacji rynku. To oczywiście efekt ostatniej bańki na rynkach kryptowalut jesienią 2017 r.

Według badań całkowita wartość japońskich aktywów cyfrowych na giełdach wzrosła do 792,8 miliarda jenów (7,1 miliarda USD), co stanowi ponad sześciokrotny wzrost w ciągu jednego roku. Tymczasem większość pracowników firm z tego rynku liczy mniej niż 20 osób, co oznacza, że ​​przeciętnie jeden pracownik zarządzał cyfrowymi aktywami wartymi 3,3 miliarda jenów (29,7 miliona).

W kompleksowym dokumencie zidentyfikowano szeroki zakres problemów w modelach biznesowych giełd związanych z zarządzaniem ryzykiem, audytami wewnętrznymi i ładem korporacyjnym. Agencja podkreśliła również obawy dotyczące niewystarczających środków w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) w niektórych giełdach.

Lokalna platforma informacyjna Nikkei poinformowała, że ​​najprawdopodobniej nowa rejestracja operatorów giełdowych – która praktycznie zatrzymała się po styczniowej aferze związanej z atakiem hakerskim na platformę Coincheck – zostanie wznowiona.

Ciągła kontrola

FSA oświadczyło też, że „istotny” ciągły przegląd procedur rejestracyjnych będzie niezbędny i że będzie to nadal zapewniać „priorytet ochrony inwestorów”.

W maju FSA rozwinęło przepisy regulacyjne dotyczące zarejestrowanych giełd, w tym restrykcje dotyczące handlu altcoinami zorientowanymi na anonimowość. W lipcu ogłoszono, że ​​rozważa się zmianę ram prawnych regulujących kwestie prawne giełd kryptowalut, a sama agencja została niedawno zrestrukturyzowana w celu poprawy obsługi obszarów związanych z fintech, w tym cyfrowych walut.

W sprawę włączyła się  też instytucja samoregulująca – Japońskie Stowarzyszenie Wirtualnej Wymiany Walut (JVCEA). Powstały na początku marca podmiot chce doprowadzić do opracowania i koordynowania polityki we współpracy z FSA.

 

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.