Jakie podatki z kryptowalut płaci świat?

Temat opodatkowania kryptowalut w Polsce powrócił wraz z publikacją nowelizacji ustawy dotyczącej m.in. tego tematu. Poniżej postanowiliśmy przedstawić wam, jakie podatki od walut cyfrowych płaci świat.

Kryptowaluty takie jak bitcoin muszą spędzać sen z powiek legislatorom. Są czymś nowym w gospodarce, stąd ujęcie je w ramy prawne może nastręczać trochę problemów. Przyjrzyjmy się więc temu, jak z tym problemem poradziło sobie kilka przykładowych krajów.

Bułgaria

W Bułgarii dochód z handlu kryptowalutami jest opodatkowany podatkiem dochodowym 10%. Same cyfrowe waluty są w tym przypadku traktowane jako instrumenty finansowe.

Finlandia

W Finlandii kryptowaluty, bez względu na to, jakie dokonamy nimi czynności, podlegają opodatkowaniu tylko przy realizacji zysku. Jest to jednak rozumiane jako zamiana na prawdziwe przedmioty, usługi  czy pieniądze typu fiat. Od dochodu z handlu cyfrowymi walutami pobierany jest podatek od zysków kapitałowych. Przedsiębiorcy płacą zaś podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności na zasadach ogólnych.

Sytuacja podatnika komplikuje się jednak przy zakupie instrumentów finansowych za pomocą właśnie kryptowalut. Możliwa jest wtedy bowiem sytuacja podwójnego opodatkowania, ponieważ wartości zakupionych w np. bitcoinach akcji czy obligacji podaje się w euro. O co dokładnie chodzi? Gdy kupione za bitcoiny akcje sprzedaje się za więcej bitcoinów (przez zmienny kurs), najpierw opodatkowuje się zysk na wartości akcji, a potem zysk na zamianie bitcoina na walutę rzeczywistą.

Opodatkowanie podatkiem dochodowym podlega również dochód z tytułu miningu definiowany jako „inny dochód”.

Fińska administracja skarbowa postrzega obrót kryptowalutami podobnie jak obracanie kontraktów na różnicy kursowej (CFD), co w związku z tamtejszym prawem wiąże się z brakiem prawa do odliczenia straty od podstawy opodatkowania.

Japonia

Od 1 kwietnia 2017 r. Japonia uznała BTC za środek płatniczy. Dziś trwają prace, by zmienić te przepisy, co miałoby skutkować zwiększeniem szansy na utworzenie futures opartych na głównej kryptowalucie.

W Japonii sprzedaż cyfrowych walut opodatkowana jest podatkiem dochodowym o skali progresywnej od 5% do 45%. Nie można odliczyć straty.

Węgry

Na Węgrzech podatek dochodowy od zysku na sprzedaży, traktowany jest jako „inny dochód”. Przedsiębiorcy płacą podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności na zasadach ogólnych.

Jak więc widać obecnie proponowane zmiany w Polsce nie odbiegają daleko od standardów z innych państw. Obecnie ustawa jet jednak dalej procedowana. Czekamy na jej ostateczny kształt, jaki pojawi się w Sejmie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Zarejestruj się na BitMarket teraz i zacznij handlować kryptowalutami!

Foto : PixaBay.com

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.