Jak obliczana jest wartość i zysk z pozycji?

Wartość pojedynczej pozycji jest obliczana w inny sposób niż wartość sumaryczna, dlatego sumaryczna wartość pokazana w opisie konta do handlu dźwignią nie jest prostą sumą wartości pojedynczych pozycji na liście. Wynika to z następującego sposobu obliczania wartości:

  • Wartość pojedynczej pozycji jest obliczana w taki sposób, jakby w obecnej chwili miała zostać zamknięta ta jedna pozycja. Taka wartość jest podana na liście pozycji.
  • Wartość sumaryczna jest obliczana w taki sposób, jakby wszystkie pozycje miały być zamknięte naraz. Ze względu na różnice w głębokości rynku nie jest to więc suma wartości pojedynczych pozycji, ponieważ zamknięcie jednej pozycji powoduje wykorzystanie pewnej ilości ofert kupna i sprzedaży na giełdzie, i zamknięcie kolejnej pozycji musi nastąpić z wykorzystaniem kolejnych ofert, potencjalnie po innych kursach.

Sumaryczna wartość jest pokazywana na górze strony służącej do handlu z dźwignią. Jest ona też brana pod uwagę przy wysyłaniu wezwanie do uzupełnienia depozytu (Margin Call) i automatycznym zamykaniu wszystkich pozycji gdy zabraknie depozytu na ich zabezpieczenie. Natomiast wartość indywidualna pozycji jest wykorzystywana, gdy ręcznie zamykasz pojedynczą pozycję lub też gdy pozycja ta jest zamykana po osiągnięciu kursu Stop Loss albo Take Profit.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.