Jak może wyglądać rok 2018?

Parę dni temu podsumowywaliśmy specjalnie dla Was rok 2017. Dziś zastanowimy się, jak będzie wyglądało nadchodzące 12miesięcy.  Zachęcamy do dyskusji poniżej.

Dalszy rozwój Blockchaina.

Na dzień dzisiejszy to niemal pewne. Technologia Blockchaina zyskuje powszechną akceptację świata biznesu oraz władz poszczególnych państw. Co ciekawe, coraz więcej przeciętnych Kowalskich oraz Smithów dowiaduje się na własną rękę, czym właściwie jest ów tajemniczy „łańcuch bloków”. Liczba wyszukań hasła „blockchain” w Google rośnie mocno od dwóch lat, osiągając swoje ATH w grudniu minionego roku. Obecny spadek zainteresowania można wytłumaczyć okresem świątecznym, ale i tak obecna popularność, przeliczana na działania w przeglądarce, jest dwukrotnie wyższa od tej sprzed pół roku. W naszych newsletterach nierzadko wspominamy o kolejnych etapach rozwoju tej technologii. Niedawno międzynarodowa firma doradcza Deloitte opublikowała raport „Evolution of Blockchain Technology: Insights from the GitHub Platform”. Zgodnie z dokumentem w repozytorium kodu GitHub w 2016 r. uruchomiono ponad 26 000 nowych projektów opartych na technologii Blockchain. Dla porównania: w 2015 roku było ich 15 000, zaś w pierwszej połowie 2017 roku 25 000. Widać po tym wyraźną tendencję wzrostową, która na pewno zostanie utrzymana w czasie nadchodzących miesięcy. Nie można zapomnieć, że na bazie tej nowoczesnej technologii powstaje coraz więcej start-upów zajmujących się różnymi dziedzinami, wprowadzając innowację także w świat gadżetów, muzyki, sportu, kina czy informatyki.

Bańka będzie trwać nadal albo… zaliczamy krach.

Rok 2017 stał pod znakiem bańki na BTC. Co wydarzy się jednak na tym rynku w ciągu najbliższych 12 miesięcy? Po tak wzmożonych wzrostach czymś wręcz „zdrowym” byłaby duża korekta kursu. W przeprowadzonej przez nas na Twitterze sondzie większość z Was stwierdziła jednak, że w tym roku nadal będziemy cieszyć się hossą (49%). Zaledwie 26% ankietowanych przewiduje bessę, zaś na trend boczny liczy 25%. To pokazuje, jak bycze nastroje nadal panują na giełdach. Czym jest to spowodowane? Nie można wykluczyć, że jest to myślenie życzeniowe osób, które dopiero niedawno kupiły swoje pierwsze kryptowaluty. W analizach ekspertów można też jednak odnaleźć promyk nadziei na wzrosty we wprowadzeniu kontraktów futures opartych na BTC i przewidywanej dalszej ekspansji kryptowalut na Wall Street.

Kontrakty futures hitem inwestycyjnym.

Już przy starcie futures na jednej z platform popyt był tak duży, że musiano ją dwukrotnie wyłączyć z powodu przeciążenia serwerów. Z pewnością duże zainteresowanie kontraktami spowoduje, że coraz więcej giełd będzie je wprowadzało u siebie. Łącznie z gigantem NYSE, która to platforma obecnie podchodzi do nich dość sceptycznie, ale nie pozwoli sobie w dłuższej perspektywie na utratę klientów przez ich brak. Ponoć już wkrótce futures wprowadzi m.in. Nasdaq.

Bitcoinem będziemy coraz częściej płacić za towary oraz usługi.

Już teraz BTC jest pełnoprawnym środkiem płatniczym w Japonii, zaś w dwóch szwajcarskich miastach, Zug i Chiasso, możecie opłacać nim podatki i usługi komunalne. Ten trend z pewnością się utrzyma. A wraz z trendem wkładania bitcoina w normy prawne jeszcze przyśpieszy. Przypomnijmy przy okazji, że w minionym roku Amazon zarejestrował m.in. domenę anazoncryptocurrency.com, czym zdradził swoje potencjalne plany w tym kierunku.

Ile będzie kosztował Bitcoin?

O to zakładają się najwięksi. John McAfee zadeklarował się, że jeśli do 3 lat 1 BTC nie będzie kosztował pół miliona dolarów, zje własne przyrodzenie. „Tylko” na 100 000$ BTC wycenia dziennikarz Max Keiser, który do tego uważa główną kryptowalutę, za „dar od Boga”. Dalsze wzrosty (długoterminowo) nadal przewiduje legendarny już na tym rynku inwestor Tim Draper. Julian Hosp z TenX uważa, że w 2018 r. zobaczymy na pewno dwie ceny – 5 000$ i 60 000 $. Którą z nich pierwszą? Hosp nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Co ciekawe, cena 60 000$ występuje też jako ATH w prognozie duńskiego Saxo Bank. Po tym wzroście BTC ma jednak spaść – zdaniem analityków banku – aż do 1000$.

Rezerwy walutowe w kryptowalutach.

Proponował to już jeden z australijskich senatorów, a także… Lech Wilczyński z InPay i Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin. Zdaniem prezesa Blockchain.info, Petera Smitha, rok 2018 będzie pierwszym, w którym kraje zdecydują się na ten krok. Tegoroczny przykła Bułgarii, która skonfiskowała 213 000 btc o równowartości 30% jej długu publicznego, pokazał, że dla krajów może być to rozsądne rozwiązanie.

Kryptowaluty uregulowane prawnie.

To już niemal pewne. Sama UE pracuje nad przepisami, które mają pozbawić użytkowników kryptowalut anonimowości. W podobnym kierunku idzie Wielka Brytania, wciąż czekamy na plany polskich KNF i NBP. Czy będzie to oznaczało początek końca walut opartych na Blockchainie? Wręcz przeciwnie! Zapewne samym pomysłem zrażą się bardziej ideowi uczestnicy rynku, z drugiej strony zapisy takie mogą spopularyzować BTC i jemu pochodne oraz sprawić, że kryptowaluty będą cieplej odbierane przez przeciętnych obywateli.

Powstaną narodowe kryptowaluty.

W ostatnim kwartale minionego roku zaczęły pojawiać się pogłoski o powstaniu KryptoRubla i FEDCoina. Zwłaszcza w przypadku tego drugiego były to raczej rozważania nie mające oparcia w konkretach, zaś zgodnie z ostatnimi doniesieniami z Rosji temat KryptoRubla upadł. Bardziej szczegółowe i stawiające na innowację okazały się władze Wenezueli. Zgodnie z dekretem o emisji narodowej kryptowaluty w tym państwie ma powstać Petro – waluta cyfrowa oparta na Blockchain. Szczegóły mają zostać ogłoszone w styczniu, jednak wprowadzi to świat kryptowalut w nowy etap funkcjonowania. Oczywiście wiele zależy od tego, jak władze podejdą do całego projektu i czy nie skompromitują całej idei. Na podobny pomysł wpadły też banki centralne Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej, które pracują nad e-walutą, która pomoże w rozliczeniach pomiędzy nimi i bankami komercyjnymi. W deklaracjach w tyle pozostaje UE, choć i tutaj pojawiają się pierwsze pomysły. We wrześniu dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Christine Lagarde, stwierdza publicznie, że kryptowaluty mogą stać się walutami narodowymi. Możemy więc spodziewać się, że jeszcze w 2018 r. kolejne kraje zaprezentują nam swoje narodowe coiny.

Jakie zaś są wasze prognozy co do 2018 r.?

Podziel się wpisem

One thought on “Jak może wyglądać rok 2018?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.