Jacob Rothschild: trwa największy eksperyment gospodarczy w historii ludzkości

Lord Jacob Rothschild wraca do mediów. Zaskakuje jednak czarnowidztwem i przestrzega przed przyszłością na rynkach.

Rodu Rothschildów nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Wręcz legendarna rodzina z żydowskimi korzeniami stała się już tematem gigantycznej liczby plotek oraz teorii spiskowych. Niektórzy wiążą ją nawet z planami Nowego Porządku Świata i widzą główną siłę zła na świecie. Jacob Rotschild zaskakuje jednak ostatnimi bardzo trzeźwymi przestrogami w stosunku do giełdy i rynków.

Największy eksperyment w dziejach ludzkości

„W ciągu sześciu miesięcy obserwowano, jak bankierzy centralni kontynuują to, co z pewnością jest największym eksperymentem w polityce monetarnej w historii świata. W związku z tym znajdujemy się na nieznanych wodach i niemożliwe jest przewidzenie niezamierzonych konsekwencji bardzo niskich stóp procentowych, [połączonych z] około 30% globalnym długiem publicznym przy ujemnych dochodach” – straszy senior Rotschildów i kontynuuje:

„Do chwili obecnej, przynajmniej w realiach giełdowych, polityka ta była skuteczna, gdy rynki osiągnęły poziomy zbliżone do ich najwyższych [historycznych] poziomów, a zmienność na ogół utrzymywała się na niskim poziomie. Prawie wszystkie klasy inwestycji zostały wzmocnione przez rosnącą falę pieniędzy. Tymczasem wzrost pozostaje anemiczny, ze słabym popytem i deflacją w wielu częściach rozwiniętego świata.”

Nastaną mroczne czasy…

Zdaniem nestora rodu finansistów czekają nas znacznie gorsze czasy. Przypomina, że już w 2015 r. podkreślał negatywne skutki ewentualnego Brexitu dla świata, a także niepokoił go rezultat – jeszcze wtedy trwającej – kampanii wyborczej w USA. Jego zdaniem „sytuacja w Chinach pozostanie nieprzejrzysta, a spowolnienie wzrostu gospodarczego z pewnością będzie prowadzić do problemów. Konflikt na Bliskim Wschodzie trwa i jest mało prawdopodobne, aby został rozwiązany przez wiele lat. Już teraz odczuwaliśmy tego konsekwencje we Francji, Niemczech i USA w postaci ataków terrorystycznych.”

Niepokoić może też to, co widzimy na rynkach. W samym tylko październiku br. TOP 10 największych spółek z USA straciło na wartości łącznie 750 mld dolarów. Żeby lepiej Wam to zobrazować. To tak jakby z rynku wyparowały wszystkie firmy z polskiej GPW i… jeszcze drugie tyle! Kryzys na Wall Street zmniejszył majątek giganta handlu w postaci spółki Amazon o 37 mld dolarów. O miliardy zmniejszają się też wyceny firm Marka Zuckerberga czy Billa Gatesa. Najboleśniej problemy odczuwa spółka AMD, która jeszcze w minionym roku cieszyła się dużymi zyskami dzięki… bańce na kryptowalutach, ponieważ sprzedawała karty GPU służące do kopania cyfrowych monet. Eksperci rynkowi ostrzegają, że notowania indeksów niebezpiecznie zbliżają się do krawędzi, za którą czai się już krach i bessa.

Podziel się wpisem

One thought on “Jacob Rothschild: trwa największy eksperyment gospodarczy w historii ludzkości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.