Iran stworzył własną kryptowalutę

Cztery banki w Islamskiej Republice Iranu opracowały kryptowalutę pod nazwą PayMon – informację podało 30 stycznia Financial Tribune.


Zgodnie z doniesieniami, e-waluta została opracowany we współpracy władz z Parsian Bank, Bankiem Pasargad, Bankiem Melli Iran i Bankiem Mellat. Iran Fara Bourse, lokalna giełda kryptowalut , będzie podobno odpowiedzialna na handel e-monetą.

Iran wchodzi w nową epokę

Dyrektor Kuknos, firmy zajmującej się technologią blockchain, powiedział, że nowa kryptowaluta jest sposobem na tokenizację aktywów w Iranie. Docelowo ma być wyemitowane aż miliard jednostek tokenu.

Iran rzekomo prowadzi już także negocjacje ze Szwajcarią, Republiką Południowej Afryki, Francją, Wielką Brytanią, Rosją, Austrią, Niemcami i Bośnią w celu przeprowadzenia transakcji finansowych zawieranych w nowej cyfrowej walucie.

News nie jest zaskoczeniem, ponieważ pogłoski o tym, że Iran tworzy swoją kryptowalutę wspieraną przez rząd krążyły po świecie mediów od pewnego czasu. Szczegóły ujawniono jednak dopiero na konferencji dotyczącej bankowości elektronicznej i systemów płatniczych, która odbyła się w zeszłym tygodniu w Teheranie.

Sankcjom mówimy – NIE!

Ideą stojącą za PayMon jest próba obejścia sankcji gospodarczych nakładanych na kraj ze strony USA. Widać, że Teheran stara się podążać ścieżką Wenezueli, która wyemitowała Petro. Tyle, że dawna południowoamerykańska potęga raczej nie przemyślała swojego projektu e-waluty, która nie do końca spełnia pokładane w niej nadzieje. Czy taki sam los czeka irańską e-monetę?

Co dziwne, pod koniec stycznia irańscy prawodawcy z banku centralnego stwierdzili, że będą dążyć do wprowadzenia ustawodawstwa, które blokuje korzystanie z kryptowalut na potrzeby płatności na terenie ich kraju i uniemożliwia obywatelom posiadanie znaczących środków ulokowanych w tego typu walutach. Z drugiej strony, można było spotkać się też z opiniami irańskich polityków, którzy uważali, że blockchain jest szansą na rozwój kraju.

Prawdopodobnie w środowisku elit Iranu toczy się podobna dyskusja jak np. w Rosji, w której od ponad roku mówi się o projekcie KryptoRubla – rosyjskiej kryptowaluty, której zwolennikiem (ponownie – ponoć) jest sam Władimir Putin.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.