Inwestorzy instytucjonalni zwlekają z wejściem na rynek kryptowalut

Inwestorzy instytucjonalni z Wall Street odkładają ponoć swoje plany wejścia na rynek kryptowalut. Wszystko przez spadki kursów głównych krypto-aktywów. O tym zjawisku informuje Bloomberg 23 grudnia.


Z artykułu dowiadujemy się, że giganci rynku finansowego tacy jak Goldman Sachs, Morgan Stanley, Citigroup Inc. i Barclays PLC zwlekają z wejściem w przestrzeń cyfrowych walut. Barierami są ponoć kwestie cen, popytu i regulacji prawnych.

Z jednej strony, Justin Schmidt, zatrudniony na stanowisku dyrektora ds. aktywów cyfrowych w Goldman Sachs, ujawnił w listopadzie, że regulatorzy ograniczają swoje plany w sprawie legislacji rynku, co zapewne ochłodziło też plany inwestorów instytucjonalnych. Bloomberg dodaje jednak, że jego anonimowy rozmówca przekazał informację o tym, że Goldman zamierza zatrudnić specjalistę ds. aktywów cyfrowych w swoim głównym dziale maklerskim.

Jeśli chodzi o Morgan Stanley, firma jest od jesieni gotowa do wprowadzenia kontraktów swap dotyczących kryptowalut. Jej zarząd zadecydował jednak, by poczekać do momentu, gdy pojawi się jakikolwiek wyraźniejszy sygnał popytowy.

Citigroup i Barclays doświadczają dziś podobnych problemów. Źródła Bloomberga podają, że firmy nie wprowadziły jeszcze żadnych produktów związanych z kryptografią, ponieważ barierą jest brak regulacji.

Inwestorzy wejdą na rynek do pół roku?

W październiku były partner Goldman Sachs i obecny dyrektor generalny firmy Galaxy Digital Mike Novogratz, przewidywał, że inwestorzy instytucjonalni prawdopodobnie wejdą na rynek kryptowalut w pierwszym półroczu 2019 roku.

Pewną zapowiedzią pojawienia się na rynku dużych graczy może być publikacja raportu Morgan Stanley zatytułowanego „Update: Bitcoin, Cryptocurrencies and Blockchain”, stwierdzającego, że Bitcoin (BTC) i altcoiny stanowią „nową instytucjonalną kategorię inwestycyjną”.

W roku 2019 czeka nas też start Bakkt, czyli platformy aktywów cyfrowych stworzonej przez operatora nowojorskiej giełdy.  Jej planowane odpalenie szykowane jest na 24 stycznia 2018 r. Także amerykańska firma inwestycyjna Fidelity ogłosiła wprowadzenie usługi handlowej skierowanej do inwestorów instytucjonalnych.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.