ICO – porady BitMarket

Z cyklu Bitmarket radzi

Dziś przyjrzymy się bliżej zjawisku ICO, które to oddolnie rewolucjonizuje obecnie rynki finansowe. Szerzej opiszemy ten fenomen jednak przy innej okazji, dziś chcemy Was zachęcić do bardziej krytycznego inwestowania w liczne nowopowstające projekty na rynku blockchainowym.

Poniżej prezentujemy kilka prostych zasad, które warto zastosować, nim zdecydujecie się kupić tokeny danego start-upu:

Analiza WhitePaper.

Jeśli twórcy podchodzą do swojego projektu perspektywicznie i długoterminowo, dadzą temu wyraz w tym właśnie dokumencie. Jest to raport zawierający opis całego przedsięwzięcia, przedstawienie twórców, strategie ich działania, a także inne ważne informacje. Warto także sprawdzić dokładnie RoadMap, czyli plan rozwoju wraz z datami granicznymi na wykonanie poszczególnych etapów.

Kwestie ekonomiczne.

Koniecznie należy zwrócić uwagę na to, ile tokenów zostanie wyemitowanych, a także jak zostaną rozlokowane środki za ich sprzedaż. Jaki procent pójdzie na marketing, ile na działania związane z rozwojem technologicznym? Jaki będzie stopień inflacji nowego tokenu?

Kwestie techniczne.

Warto zwracać uwagę na kwestię techniczne. Czy proponowana w ramach ICO kryptowaluta czy token będą zdecentralizowane? Czy będzie można ją kopać? Jeśli odpowiedzi na te pytania brzmiałyby „nie”, możemy mieć pewne wątpliwości co do idei projektu.

Społeczność.

Za sukcesem ICO musi stać społeczność, która będzie na tyle duża i uwierzy w projekt, że danej firmie uda się zebrać dzięki niej wymagane środki na jego realizację. Jak to sprawdzić? Zalecamy przeanalizowanie, jakim zainteresowaniem cieszy się ICO na forach internetowych czy na grupach na Telegramie, z którego korzysta coraz większa liczba blockchainowych start-upów.

Zespół.

Dobry, sprawdzony zespół to podstawa sukcesu każdego start-upu.

Przede wszytkim podejrzany może okazać się fakt, gdy twórcy projektu nie będą chcieli się ujawnić. Zdecydowana większość start-upów organizujących ICO w pełni prezentuje osoby, które za nimi stoją. Nierzadko poznajemy dzięki temu nie tylko ich imiona i nazwiska, ale także profile np. na Linkedin.

Pamiętajcie, że istnieją też portale, które śledzą i oceniają najnowsze ICO: https://icobench.comi https://icorating.com.Warto przed inwestowaniem dokładnie zapoznać się także z analizami na tych stronach.

 

Dlaczego o tym stale przypominam? Dlatego, by zadbać o Wasze finanse oraz bezpieczeństwo. Tym bardziej, że temat nieuczciwych ICO staje coraz powszechniejszy.

Regulator finansowy kanadyjskiej prowincji Nowy Brunszwik ostrzegł mieszkańców przed inwestowaniem w „bank kryptowalut” i powiązany z nim token. W oświadczeniu z 5 marca przedstawiciele Komisji ds. Usług Finansowych i Konsumenckich (FCSC) poinformowali o portalu Bitcoin-bank.io, którego działanie budzi w nich spore wątpliwości.

Według FCSC oferta „banku” jest nielegalna:

„Komisja uważnie przyjrzała się stronie internetowej po tym, jak dowiedziała się, że kryptobank reklamował swoje możliwości inwestycyjne na kanadyjskiej stronie internetowej o niejawnych ogłoszeniach (…) Ponieważ nie jest on zarejestrowany ani jako podmiot zajmujący się papierami wartościowymi lub instrumentami pochodnymi w Nowym Brunszwiku, ani jako firma doradcza w tym zakresie, nielegalne jest, aby Bitcoin-bank.io wykonywał te czynności w prowincji.”

Także rzekomy adres projektu w Kalifornii jest fałszywy, zaś niektóre materiały marketingowe rozpowszechniane przez promotorów zawierają fikcyjne informacje:

„Analiza wykazała również, że wiele zdjęć dołączonych do profilu zespołu projektu na stronie internetowej zostało pobranych z innych portali, a treść została skopiowana z innych stron internetowych”.

Nie jest jasne, czy Komisja podejmie dalsze działania przeciwko Bitcoin-bank.io. W swoim komunikacie FCSC zalecił potencjalnym inwestorom odrobienie pracy domowej przed wpłaceniem pieniędzy na cokolwiek, swój komunikat puentując w bardzo naszym zdaniem trafny sposób:

„Stawanie się świadomym inwestorem to najlepszy sposób na ochronę swoich pieniędzy.”

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.