IBM tworzy kryptowalutę

Ważnym newsem, który nie pojawił się szeroko w polskich mediach kryptowalutowych, była wiadomość o projektowaniu przez IBM własnej, „stabilnej” waluty cyfrowej.

Częstym argumentem przeciwników bitcoina jest ten dotyczący dużych wahań jego kursu. Od pewnego czasu powraca jednak temat stworzenia walut cyfrowych, które byłyby powiązane kursowo z walutami fiducjarnymi. Stąd pomysły dotyczące KryptoRubla, waluty Wysp Marshalla, dPLN czy FedCoina, o czym pisaliśmy już TUTAJ.

Stronghold

Teraz do mediów powrócił temat, który może wzbudzać skojarzenia z FedCoinem. IBM chce bowiem zaprojektować kryptowalutę, której cena rynkowa byłaby ściśle powiązana z kursem dolara amerykańskiego. Waluta jest roboczo określana jako “Stronghold USD” i jej kurs ma być też wspierany przez depozyty wyrażone w dolarach, które byłyby trzymane w amerykańskich kasach Federalnego Ubezpieczenia Depozytów. Innym detalem technologicznym, jaki wiadomo o projekcie, jest informacja o tym, że ma być on oparty o platformę Stellar.

Kontrowersje

Projekt już dziś może wzbudzać emocje. Z jednej strony, podobnym pomysłem być kontrowersyjny Tether. Niektórzy obawiają się też, że może zagrozić samej idei kryptowalut. Nie trudno jednak znaleźć też inne wypowiedzi, z których wynika, że Stronghold może przyczynić się raczej do wzrostu dominacji i popularyzacji bitcoina i jego pochodnych na świecie. Jest szansa, że waluta IBM będzie pomostem pomiędzy kryptowalutami a walutami fiducjarnymi i pomoże oswoić społeczeństwo z działaniem cyfrowych monet. Może wykorzystać do tego to, co dla wielu jest najlepsze w blockchainowych walutach – szybkość przelewów międzynarodowych.

Tego typu stabilne kryptowaluty mogą stworzyć osobny rynek, funkcjonujący obok rynku tradycyjnych kryptowalut. Pierwsze eksperymenty tego typu prowadzi w końcu już choćby Wenezuela ze swoją elektroniczną monetą Petro. Obok wspomnianego KryptoRubla czy polskiego dPLN, nad podobnym projektem pracuje też Estonia.

IBM lubi Blockchain

Nie jest to jednak pierwszy pomysł IBM na wykorzystanie idei Blockchaina. W tym roku firma nawiązała współpracę z Veridium, organizacją która zajmuje się rozwojem technologii służących ekologii. Synergia obu firm ma dać zamianę kredytów węglowych –  instrumenty mających na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych – na tokeny cyfrowe. Ponadto, IBM bada też temat wykorzystania tokenów na potrzeby banków.

grafika: ibm.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Zarejestruj się na BitMarket teraz i zacznij handlować kryptowalutami!

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.