Gotówka, karty czy kryptowaluty? Świat jest podzielony.

The Wall Street Journal (WSJ)  informuje, że Filadelfia chce uchwalić ustawę wspierającą… gotówkę. Wszelkie punkty sprzedaży w mieście będą musiały od lipca akceptować banknoty. Politycy postrzegają te przepisy je sposób na ochronę osób, które nie mają kart kredytowych lub płatniczych.

WSJ określa jednak ten krok też jako próbę walki z e-płatnościami. Twierdzi, że Filadelfia idzie na wojnę z bezgotówkowymi transakcjami. Czy to nie przesada?

Radny z Nowego Jorku, Ritchie Torres, przyznaje, że płatności bezgotówkowe są przyszłością, ale mimo to popiera propozycję, by lokalne firmy musiały przyjmować też gotówkę. Podobnie myślą chyba przedstawiciele innych stanów i miast w USA. Massachusetts wymaga przykładowo, aby wszystkie sklepy akceptowały gotówkę, a New Jersey wręcz zakazuje istnienia sklepów, gdzie obowiązują tylko transakcje bezgotówkowe.

To dziwne ruchy, ale świat jest dziś mocno podzielony i to nie tylko w temacie kryptowalut, ale też ogólnie e-płatności. Gdy spojrzymy na Szwecję, tam tylko 1% transakcji zachodzi za pomocą gotówki. Inaczej sprawa wygląda w Japonii, gdzie aż – w zależności od badań – 70-80% zakupów odbywa się za pośrednictwem papierowych banknotów i metalowych monet. W przypadku Kraju Kwitnącej Wiśni jest to wynikiem faktu, że większość społeczeństwa stanowią tam osoby starsze, które są mniej zaznajomione ze smartfonami i kartami.

Visa – nie, BTC – tak!

Niektóre firmy chcą wręcz rezygnować z przyjmowania płatności kartami. Gigant Kroger nie chce akceptować kart Visa w wielu lokalizacjach, ponieważ transakcje są zbyt kosztowne na poziomie makro. Takie sytuacje stwarzają okazję dla kryptowalut.

Ostatnia sytuacja ze Starbucks, który to gigant rynku ma otworzyć się w tym roku na krypto-płatności, pokazuje wyraźnie, że największe firmy mogą chcieć przyjmować kryptowaluty. Pewnym ryzykiem jest akceptacja bitcoina ze względu na zmienność kursu, choć i to łatwo obejść przez firmy takie jak InPay. Z drugiej strony mamy też stablecoiny, które mogą pomóc w tym konkretnym przypadku.

Bitcoin i inne kryptowaluty walczą dziś o powszechną akceptację. Działania takie, jak teraz w Filadelfii, pokazują jednak, jak daleka droga przed nami…

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.