G20 chce spójnych podatków dla kryptowalut

Państwa G20 wracają do tematu kryptowalut. Teraz światowi liderzy wzywają świat do ​​opodatkowania kryptowalut i stworzenia regulacji dla rynku, którego bolączką pozostaje – ich zdaniem – pranie brudnych pieniędzy. News podał japoński serwis informacyjny Jiji.com

Według Jiji.com tekst dokumentu, pod którym mają podpisać się przedstawiciele G20, ma nawoływać do stworzenia “systemu podatkowego dla transgranicznych usług płatności elektronicznych”.

Nowe regulacje

Państwa członkowskie, które zebrały się w miniony weekend w Buenos Aires (to Argentyna jest gospodarzem tegorocznego szczytu), pracują nad szkieletem nowego systemem legislacyjnego dla walut cyfrowych i “rozważą [tą] kwestię w 2019 roku, kiedy Japonia będzie gospodarzem szczytu.”

Ostateczna wersja przygotowywanych rozporządzeń ma powstać dopiero po konsultacjach, w których udział wezmą przedstawiciele wszystkich państw, które chcą zaproponować swoje rozwiązania. Ostateczne zapisy mamy poznać najpóźniej za dwa lata, czyli końcem 2020 r.

Można dziś odnieść wrażenie, że kolejne kroki G20 to efekt także próśb płynących z samego rynku kryptowalut. Dyrektor generalny firmy Circle nawoływał jakiś czas temu do “normalizacji na poziomie G20”. Także w lipcu br. minister finansów Francji Bruno Le Maire wezwał światowych liderów do zorganizowania publicznej debaty na temat rynku cyfrowych walut w czasie najbliższego spotkania szczytu. Le Maire podkreśla, że ​​przywódcy “będą prowadzić wspólnie dyskusje na temat Bitcoina (BTC)”, ponieważ “istnieje ewidentne ryzyko [związane ze] spekulacją” walut cyfrowych. Zdaniem ministra sama Francja musi “zbadać to z innymi członkami G20″, aby zobaczyć, jak ” możemy regulować Bitcoina.”

G20 a bitcoin

O stosunku G20 względem kryptowalut pisaliśmy tutaj. Wtedy w marcu media obiegła informacja dotycząca listu otwartego prezesa FSB (Financial Stability Board – Rada Stabilności Finansowej), Marka Carneya, w którym to finansista opisał stanowisko jego instytucji do kryptowalut:

„Wstępna ocena FSB zakłada, że kryptowaluty nie stanowią zagrożenia dla globalnej stabilności finansowej. Kryptowaluty powodują wiele problemów związanych z ochroną konsumentów i inwestorów, a także w celu ochrony nielegalnej działalności oraz prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Mimo to technologie leżące u ich podstaw mogą poprawić efektywność i integralność zarówno systemu finansowego, jak i gospodarki.”

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.