Forum Ekonomiczne w Davos: bitcoin to bańka, która wkrótce pęknie

Forum Ekonomiczne w Davos może stać się w najbliższym czasie istną kopalnią cytatów dotyczących kryptowalut. Kenneth Rogoff, profesor Uniwersytetu Harvarda, powiedział tam, że bitcoin to typowa bańka i nie ma szans na zastąpienie tradycyjnych walut.

Rogoff od dawna jest przeciwnikiem cyfrowych walut. Uważa, że są one wręcz akademickim przykładem bańki spekulacyjnej.

Konflikt pokoleń?

Kiedyś porównał kupno kryptowalut do nabywania kuponów na loterii. Okazuje się jednak, że w jego własnym domu ma kontakt z krypto-entuzjastką:

„W 2012 roku, gdy moja córka miała 13 lat, wykopała na swoim komputerze 24 bitcoiny. Powiedziała, że ktoś zaoferował jej w zamian kartę podarunkową Amazona i spytała się, co powinna zrobić. Wtedy z całą pewnością odpowiedziałem, że powinna dokonać transakcji”.

Nie dodał, co teraz o transakcji sądzi jego córka. Jego zdaniem kryptowaluty mogłyby mieć znaczenie tylko w dystopijnej rzeczywistości. Mimo tego, w naszym świecie docelowo przegrają. Parę miesięcy temu powiedział CNBC:

“Myślę, że za 10 lat bitcoin będzie wart niewielki ułamek tego, co teraz. Wiele bardziej prawdopodobne jest, że będzie on wyceniany na 100 dolarów niż na 100 000 dolarów.”

Uważa, że taka cecha cyfrowych walut jak anonimowość sprawi, że rządy zostaną sprowokowane, by je zniszczyć.

Bitcoin jest bezużyteczny

Głos w sprawie kryptowalut w Davos zabrał też Huw Van Steenis, starszy doradca gubernatora Banku Anglii. Ten ważny brytyjski urzędnik prezentuje zaś inne podejście. Uważa, że bitcoin i jego pochodne raczej nie stanowią żadnego zagrożenia:

„Tradycyjne banki próbują odeprzeć zagrożenia płynące z tych nowych platform technologicznych. Ale kryptowaluty nie są wysoko na mojej liście zmartwień.”

Jak widać, Bank Anglii raczej ignoruje temat, niż się nim martwi.

Forum w Davos to teraz miejsce, gdzie debatuje grono najważniejszych osób na świecie. Wśród ważnych polityków znajdują się m.in.: premier Japonii Shinzo Abe, szef rządu Brazylii Jari Bolsonaro, kanclerz Niemiec Angela Merkel, wiceprezydent Chin Wang Qishan, premier Włoch Giuseppe Conte, prezydent Iraku Barham Salih czy premier Izraela Benjamin Netanyahu.

Podziel się wpisem

One thought on “Forum Ekonomiczne w Davos: bitcoin to bańka, która wkrótce pęknie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.