Fintech się rozwija, tradycyjna bankowość umiera?

Nowe badanie przeprowadzone w Szwajcarii pokazuje, że sektor fintech mocno się rozwija, podczas gdy tradycyjne instytucje finansowe są w stagnacji. Raport został opublikowany przez SwissBanking.

Raport zatytułowany „IFZ FinTech Study 2019” został przygotowany przez Uniwersytet Studiów Stosowanych w Lucernie w celu pokazania zmian zachodzących w branży fintech w 2018 r. Przeanalizowano też, w jaki sposób banki zajmują pozycję w branży fintech. Wyniki są zaskakujące.

Duży skok

Według raportu, szwajcarski sektor fintech wykazał znaczny wzrost w 2018 r. Branża pod koniec tego okresu liczyła już 356 aktywnych firm, co daje skok o 62 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Sam sektor zarejestrował większe transakcje typu venture capital, ale rynek aktywów kryptograficznych podlegał sporej korekcie, co wpisało się w globalny, pobańkowy trend. Sytuacja może ulec zmianie w 2019 r.

Raport zauważa ponadto, że branża fintech stale się rozwija w porównaniu z ogólnym sektorem finansowym, w którym liczba organizacji i pracowników spada. Według raportu, firmy fintech są szybsze i bardziej wydajne pod względem wdrażania nowych technologii.

Rozwijaj się lub giń!

Jeśli chodzi o tradycyjne instytucje finansowe, banki rzekomo muszą ewoluować, by w długiej perspektywie przetrwać. Tak radzą im eksperci.

Badacze zauważyli również, że firmy z rynku blokchaina i kryptowalut mogą się dalej rozwijać, ale potrzebują przyjaznego środowiska regulacyjnego. I mogą na to liczyć!

Pod koniec marca prezydent Szwajcarii Ueli Maurer podkreślił, że ustanowienie regulacji dla sektora blockchain powinno nastąpić szybko, zaś przepisy muszą być jasne. Mówiąc o sieci bloków i innych technologiach rozproszonej księgi rozrachunkowej, Maurer powiedział, że władze szwajcarskie „nieustannie poszukują sposobów, aby pozostać o dwa kroki do przodu”.

Mniej więcej w tym samym okresie szwajcarskie Zgromadzenie Federalne zatwierdziło wniosek do Rady Federalnej dot. dostosowania istniejącego prawodawstwa do regulacji kryptowalut. Ustawodawstwo ma na celu ustalenie, jak tłumić ryzyko związane z kryptowalutami, a także czy podmioty prowadzące na tym rynku platformy transakcyjne, powinny być utożsamiane z pośrednikami finansowymi, a tym samym podlegać nadzorowi rynku finansowego.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.