Facebook odsłania karty o swoim projekcie „Blockchain”?

Do mediów co pewien czas przedostają się informacje o tym, co Facebook ponoć robi z blockchainem. Pewne jest to, że społecznościowy gigant ma swój zespół ekspertów od tego tematu. Nie wiadomo jednak, nad czym dokładnie owi specjaliści pracują. Teraz chyba wygadał się sam… Mark Zuckerberg.

CEO i twórca „TwarzoKsiążki” podczas wywiadu z profesorem Harvardu Jonathanem Zittrainem powiedział, że jego firma mogłaby wykorzystać sieć bloków w procesie autoryzacji danych.

Autoryzacja danych… czyli co?

Brzmi dość skomplikowanie? Zuckerberg już śpieszy nam z wyjaśnieniem, jak to narzędzie oparte na blockchainie, miałoby działać. Sam opisał to w poniższy sposób:

“Zasadniczo, bierzesz informacje, przechowujesz je w zdecentralizowanym systemie i masz możliwość logowania się do miejsc bez przechodzenia przez pośrednik.”
Dla osób, które dużo się przelogowywują (choćby w pracy) brzmi to jak bramy do raju. Taki zdecentralizowany system może też – zdaniem Zuckerberga – zapewnić użytkownikowi zdecydowanie większą kontrolę nad jego danymi. Są też wady. CEO Facebooka zauważa, że może to zwiększyć liczbę nadużyć, a walka z nimi, w takim systemie, byłaby o wiele trudniejsza, niż ma to obecnie miejsce w przypadku scentralizowanych rozwiązań.Czy to nad tym więc pracują teraz blockchainowi eksperci Zuckerberga? On sam przyznał, że bardziej zajmuje go oferowanie szyfrowania w komunikatorach np. w WhatsAppie. Zastosowanie blockchaina na tym poletku, może zwiększyć takie czynniki jak prywatność i bezpieczeństwo. To ostatnie jest jego priorytetem, ponieważ:

“ludzie słusznie oczekują od nas [Facebooka], że zrobimy wszystko, aby powstrzymać terrorystów od rekrutowania ludzi lub wykorzystywanie [seksualne] dzieci. “

Facebook a kryptowaluty

W kwestii samych kryptowalut cały Facebook pozostaje sceptyczny. Utrudnia nawet na swoim portalu włączanie płatnych reklam firmom z tego rynku. Nadal nie wiadomo też, czy ten Goliat wśród portali społecznościowych pracuje nad własną e-walutą. Emisja tego typu coina byłaby rewolucją dla rynku. Na razie jednak nic na to nie wskazuje. Prawdopodobnie firma zadowoli się tylko skorzystaniem z innych dobrodziejstw blockchaina.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.