Europol chce badać kryptowaluty

Europol – organ Unii Europejskiej – zorganizował szóstą konferencję dot. kryptowalut, w której uczestniczyło ponad 300 ekspertów z organów ścigania i sektora prywatnego.

Konferencja – zorganizowana dokładnie przez Europejskie Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością (EC3)  – odbyła się w dniach od 12 do 14 czerwca w siedzibie Europolu w Hadze.

Badać kryptowaluty

Zgodnie z komunikatem prasowym, konferencja koncentrowała się na możliwościach wzmocnienia współpracy między organami ścigania i sektorem prywatnym w celu lepszego zapobiegania przestępczości opartej na kryptowalutach. Obecni na niej eksperci podobno dzielili się doświadczeniami i technikami dochodzeniowymi w celu zwalczania phishingu czy kradzieży funduszy.

Ponadto Europol ujawnił, że pracuje nad programem do śledzenia kryptowalut, opracowanym wspólnie z CENTRIC. Program ma zostać uruchomiony w październiku na konferencji Europol-INTERPOL poświęconej cyberprzestępczości. Ma być pierwszą w historii platformą szkoleniową dotyczącą śledzenia przepływu kryptowalut w kontekście śledztw kryminalnych.

Podobno uczestnikami konferencji z sektora prywatnego byli przedstawiciele kilku firm kryptowalutowych – wśród nich pracownicy producentów portfeli, giełd i procesorów płatności. Niektóre z głównych nazw wymienionych w komunikacie prasowym to: Binance, BitPay, Bitfinex, Bitstamp, Coinbase, Ledger, OKCoin, Shapeshift, LocalBitcoins i Tether.

Poza tematami związanymi z przestępstwami dot. kryptowalut, podjęto też temat regulacji rynku kryptowalut.

Europol a bitcoin

Parę lat temu Europol badał temat BTC w kontekście np. finansowania terrorystów. Wydał wtedy raport, w którym napisano:

Nie ma żadnych dowodów na istnienie sieci finansowania ISIS. Wbrew raportom stron trzecich sugerującym wykorzystanie przez terrorystów anonimowych kryptowalut takich jak bitcoin, w celu finansowania ich aktywności, nie zostało to potwierdzone przez organy ścigania”

Przy okazji 4. konferencji dot. kryptowalut napisano zaś w jej podsumowaniu:

„Kolejnym interesującym, poruszonym [na konferencji] aspektem było legalne wykorzystanie technologii Bitcoina, włączając w to wykorzystanie kryptowalut jako środka przechowywania wartości, a także jako środka płatniczego za legalne dobra i usługi.”

Z kolei zeszłej jesieni Europol stwierdził:

„Jednak mimo wyraźnego potencjału, żaden z ataków na terenie Europy nie został sfinansowany przez kryptowaluty. Ich stosowanie przez grupy terrorystyczne wiązało się jedynie z pomniejszymi transakcjami – ich główne finansowanie nadal pochodzi z konwencjonalnych usług bankowych i przelewów pieniężnych”

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.