Europol: Bitcoin NIE służy terrorystom

Europol zbadał przydatność kryptowalut pod kątem wykorzystania ich w działaniach terrorystów. Okazało się, że – mimo stereotypów – cyfrowe waluty (w tym bitcoin) nie służą do finansowania ataków w Europie.

Informacja została zawarta w raporcie Intenet Organized Threat Assessment 2018, który badał różne tematy przestępczości w sieci: od ataków typu ransomware przez pornografię dziecięcą po właśnie terroryzm.

Jesteś terrorystą? Wolisz gotówkę!

Stereotyp dotyczący tego, że bitcoin służy przestępcom ma różne źródła. Pomijając rozpowszechniony fakt, że transakcje oparte na blockchainie są anonimowe (a więc pozornie wygodniejsze dla terrorystów), w przeszłości grupy Akhbar al- Muslimin, Dawaalhaq Islamic News Agency oraz Isdarat prosiły o datki w kryptowalutach. Co jednak ciekawe, nie chciały ponoć w ten sposób dotować swoich zamachów, ale… sfinansować własną infrastrukturę online i serwery hostingowe.

Mimo tego, nowy raport Europolu potwierdza, że kryptowaluty nie służyły i nie służą jak na razie terrorystom do finansowania ich zbrodniczych działań czy opłacania nowych członków.

„Jednak mimo wyraźnego potencjału, żaden z ataków na terenie Europy nie został sfinansowany przez kryptowaluty. Ich stosowanie przez grupy terrorystyczne wiązało się jedynie z pomniejszymi transakcjami – ich główne finansowanie nadal pochodzi z konwencjonalnych usług bankowych i przelewów pieniężnych” – dowiadujemy się z dokumentu.

Wynika z tego, że terroryści nadal wolą gotówkę, co rzuca nowy cień na dyskusje na temat domniemanego finansowania przestępców za pomocą walut opartych na blockchainie.

Podparciem tez Europolu są wyniki niedawnego raportu przygotowanego za zlecenie Kongresu. Również amerykańscy eksperci nie stwierdzili zastosowania kryptowalut w działaniach terrorystycznych.

Europol rozsądnie sugeruje w dokumencie, że właściwymi sposobami walki z finansowaniem przestępstw terrorystów są raczej: walka z internetową propagandą, ściślejsza koordynacja i wymiana informacji między organami ścigania i skupienie się na przeciwdziałaniu atakom cybernetycznych.

Kryptowaluty idealne dla cyberprzestępców?

Trzeba jednak uczciwie przyznać, że choć kryptowaluty nie służą terrorystom, mogą być pomocne dla cyberprzestępców. Pełnią dziś ważną rolę w opłacaniu cyberprzestępczości. Ich kradzieże są też dobrym sposobem dla sprawnych hakerów na szybki i stosunkowo łatwy zarobek. Zwłaszcza jeśli mówimy o walutach, które gwarantują anonimowość.

Foto: PixaBay.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Zarejestruj się na BitMarket teraz i zacznij handlować kryptowalutami!

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.