Europejski Urząd Nadzoru Bankowego będzie badał kryptowaluty

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) zalecił dalsze badania tematu kryptowalut i przeprowadzi „szereg działań” związanych z tym sektorem w 2019 r. Agencja poinformowała o tym w swoim najnowszym raporcie opublikowanym 9 stycznia. 

W dokumencie, który koncentruje się na „stosowalności i adekwatności prawa Unii Europejskiej wobec krypto-aktywów”, EBA sugeruje, że nie należy się spieszyć z opracowaniem nowych ram regulacyjnych dla tego rynku. „Zwykle działania związane z kryptowalutą nie stanowią usług regulowanych w zakresie prawa bankowego, płatności i pieniądza elektronicznego w UE, a ryzyko dla konsumentów nie jest na poziomie UE” – czytamy w streszczeniu sprawozdania. EBA zaleca jednak, by Komisja Europejska „przeprowadziła dalsze analizy w celu ustalenia właściwej reakcji na poziomie UE.”

Unia a kryptowaluty

Szersze stanowisko UE w sprawie kryptowalut jest trudne do oszacowania. Różni unijny politycy i urzędnicy nadal prezentują przeciwstawne poglądy na ten temat. W tym tygodniu wpływowy Ardo Hansson opisał krypto-aktywa jako „bajkę” i prognozuje, że w przyszłości będą określane mianem „kompletnego nonsensu”.

EBA zamierza jednak przygotowywać i publikować różne dokumenty na ten temat, aby pomóc władzom w poszczególnych państw członkowskich w śledzeniu działań i zmian na tym rynku. Organizacja podkreśliła również potrzebę wprowadzenie przejrzystości i odpowiednich publicznych ostrzeżeń na temat ryzyka związanego z kryptowalutami.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.