Eugene Kaspersky: bitcoin wyprzedza swoje czasy

Eugene Kaspersky to twórca potęgi Kasperky Lab, rosyjskiej firmy, która zajmuje się cyber-bezpieczeństwem. W ostatnim wywiadzie udzielonym Arabian Business wypowiedział swoje zdanie na temat bitcoina.

Okazuje się, że Kaspersky widzi w bitcoinie wielki potencjał. Jest jednak jeden problem. Sam nie wierzy w to, że kryptowaluta zmieni nasz świat, a już na pewno nie stanie się to do 100 lat. Ludzkość nie jest jego zdaniem gotowa na geniusz projektu:

„Kryptowaluty to świetna idea, ale świat nie jest na nie gotowy. Najpierw musimy się zjednoczyć, jeśli chcemy używać zaszyfrowanych walut. Obecnie rządy chcą je kontrolować.”

Mało tego, biznesmen jest też sceptyczny w kwestii tego, czy BTC w ogóle pokona waluty (czy jedną, globalną walutę) emitowane przez rządy:

„Żeby istniała jedna waluta, potrzebny jest centralny światowy rząd. Może będzie dostępnych kilka innych walut, ale na skalę globalną liczyć będzie się tylko jedna. Pieniądz przyszłości będzie raczej cyfrowy niż papierowy. Dzisiejsze kryptowaluty typu Bitcoin nie zastąpią istniejącego systemu finansowego.”

Wróżbita?

Kaspersky mówił już o bitcoinie np. w 2015 r. Wtedy starał się przewidzieć przyszłość:

Jestem przekonany, że niektóre kraje będą starały się zakazać używania kryptowalut, ponieważ są one poza ich kontrolą. Władze nie zwrócą na nie uwagi, dopóki nie poczują się zagrożone. Jeśli tylko kryptowaluty podważą zaufanie do tradycyjnych walut, to z miejsca zostaną zakazane.”

Udało mu się? Nie do końca. Dziś cyfrowe waluty są nie tyle zakazywane, co wręcz adaptowane przez władze. Warto zauważyć, że swoje cyfrowe waluty mają wyemitować Wyspy Marshalla, Ukraina czy Iran. Możliwe, że w podobnym kierunku podąży Rosja.

Na razie jeden tego typu eksperyment już wszedł w życie. Wenezuela stworzyła Petro – elektroniczny token, za którym stoi rząd kraju. Ta próba wdrożenia narodowej, cyfrowej monety jednak się nie powiódł. Niewykluczone jednak, że kolejne, podobne wdrożenia będą szczęśliwsze dla takich przedsięwzięć.

Konflikt w małżeństwie

Wypowiedź właściciela Kaspersky Lab ciekawie wpisuje się w opinię nt. bitcoina jego byłej żony, Natalii Kaspersky. A ta uważa, że kryptowaluta jest dziełem niemal Szatana, czyli NSA:

„Bitcoin to przedsięwzięcie amerykańskich agencji wywiadowczych, które zostało stworzone w celu zapewnienia szybkiego finansowania amerykańskich, brytyjskich i kanadyjskich działań wywiadowczych w różnych krajach. Ta technologia jest «sprywatyzowana», podobnie jak Internet, GPS i Tor. W istocie jest to „Dolar 2.0”, a jego kurs jest kontrolowany przez właścicieli kantorów wymiany walut”.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.