Eksperci z Yale zbadali kurs czołowych kryptowalut

Eksperci finansowi z Uniwersytetu Yale zaproponowali swój autorski system służący przewidywaniu trendów cenowych głównych kryptowalut.

Nowe badanie zostało przeprowadzone przez ekonomistę Yale Aleha Tsyvinskiego i Yukuna Liu. Jak obaj uważają, ich opracowanie jest „pierwszą kompleksową analizą ekonomiczną kryptowalut i technologii Blockchain”.

Historia nauczycielką życia?

W swoim artykule autorzy zajmują się głównymi kryptowalutami, takimi jak bitcoin (BTC), ethereum (ETH) i ripple (XRP). Badają dane historyczne, które mogą oszacować przyszłe ruchy walut cyfrowych.

Eksperci analizowali zachowanie bitcoina w latach 2011-2018. W kwestii ripple i ethereum sprawdzane były okresy od kolejno 2012 i 2015 roku do teraz.

W swoim badaniu Tsyvinski i Liu odkryli, że kryptowaluty nie mają aż takich powiązań z głównymi rynkami akcji, walut papierowych czy metali szlachetnych oraz czynnikami makroekonomicznymi, jak moglibyśmy myśleć. Zamiast tego naukowcy twierdzą, że ruchy kryptowalutowe mogą być prognozowane przez czynniki charakterystyczne dla rynków kryptowalut.

Wśród tych czynników jest „silny efekt rozpędu w szeregu czasowym”. Tsyvinski i Liu argumentują, że jeśli cena bitcoina wzrośnie w ciągu tygodnia, prawdopodobnie wzrośnie też w ciągu następnego tygodnia. Naukowcy zauważają, że gwałtowny wzrost ceny głównej kryptowaluty stymuluje wyższy popyt na rynku, co prowadzi zaś do większych inwestycji na nim zachodzących. Uważają, że „efekt pędu był silniejszy” dla bitcoina, ale „wciąż statystycznie istotny” dla ethereum i ripple.

Oprócz efektu pędu, badacze z Yale wspominają o czynniku zainteresowania inwestorów, który jest korelacją między cenami kryptowalut a liczbą postów i zapytań na ich temat w mediach społecznościowych i wyszukiwarkach.

Kupować czy sprzedawać?

Na pytanie z nagłówka ekonomiści odpowiadają:

„Jeśli jako inwestor sądzisz, że Bitcoin będzie działał tak dobrze, jak miało to miejsce w przeszłości, powinieneś posiadać 6% swojego portfela w Bitcoinie. Jeśli uważasz, że zrobi to w połowie, powinieneś mieć 4%. We wszystkich innych okolicznościach, jeśli uważasz, że będzie gorzej, powinieneś zatrzymać 1%”

Czy BTC upadnie?

Naukowcy zadali sobie też pytanie, czy Bitcoin może spaść do zera i stać się bezużyteczny. Ich obliczenia oddają taką możliwość, ale wynosi ona 0,3%. Dla porównania takie prawdopodobieństwo zdarzeń dla walut typu fiat wynosi: dla euro około 0,009%, dolara australijskiego około 0,003%, dolara kanadyjskiego około 0,005%.

Ostatecznie Tsyvinski stwierdza jednak:

„Wszystko może się zdarzyć. Może wzorce statystyczne, które znajdziemy, ulegną całkowitej zmianie, może jutro bitcoin zostanie zabroniony przez regulatorów, może zostanie całkowicie zhackowany, jest wiele rzeczy, które ktoś mógłby wziąć pod uwagę”.

Jakie jest zaś wasze zdanie?

Spodobał Ci się ten artykuł? Zarejestruj się na BitMarket teraz i zacznij handlować kryptowalutami!

Foto: PixaBay.com

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.