Czy bańka na bitcoinie jeszcze nie pękła?

Joost van der Burgt, doradca w holenderskim banku centralnym, powiedział, że cena bitcoina zaliczy jeszcze co najmniej jedną korektę przed rozpoczęciem kolejnego rajdu w górę. 

Burgt wykazał korelację między danymi z wyszukiwarki Google, dotyczącymi słowa kluczowego „Bitcoin”, a wykresem BTC. Zestawienie wykazało uderzające podobieństwa od maja zeszłego roku do lutego 2018 roku. Jednak w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy bitcoin nie odzwierciedlał już trendu z Google:

Podejrzewam, że wprowadzenie kontraktów terminowych, mogło spowodować deflację bańki zanim osiągnęła ona poziom, w którym mogłaby całkowicie pęknąć” – dodał Burgt. Jego zdaniem nie doszło też do fazy paniki, a zamiast tego pojawił się jedynie strach. Czy więc bańka na bitcoinie nie pękła jeszcze w pełni?

Bańka… i po bańce

W kwietniu i lipcu cena BTC wzrosła do 10 000 $ i 8 500 $ – odpowiednio po odbiciu z poziomu wsparcia 6000 $. Oba impulsy zostały wywołane gwałtownym wzrostem zainteresowania kryptowalutą w ciągu jednego dnia, przy obu okazjach cena BTC wzrosła zaś z 6 000 USD do ponad 7 500 USD.

Zgodność pomiędzy danymi Google Trends a wykresem ceny przestała obowiązywać od lutego br. W kwietniu, kiedy cena Bitcoina osiągnęła 10 000 USD, trend wyszukiwania wciąż się obniżał, pomimo znacznego optymizmu, jaki wykazał ówczesny rynek. Można argumentować, że stabilność ceny bitcoina i jego brak ruchu w niższym przedziale cenowym spowodowały, że popularność słowa kluczowego w wyszukiwarkach spadła.

Google Trends do lamusa?

W drugiej połowie 2017 roku wszystkie gazety czy media telewizyjne oraz internetowe informowały o sektorze kryptowalut. Niektóre główne regiony, takie jak Korea Południowa i Japonia, transmitowały nawet debaty na temat zasobów cyfrowych w telewizjach krajowych.

Nawet jeśli cena bitcoina wyniesie 20 000 USD w nadchodzących miesiącach i latach, jest mało prawdopodobne, aby trendy w Google wykazywały podobne zainteresowanie, ponieważ rok 2017 był rokiem, w którym bitcoin został wprowadzony do głównego nurtu po raz pierwszy na masową skalę. Tak przynajmniej uważa Burgt.

Z jego tezą ciężko się jednak jednoznacznie zgodzić. Ciężko oszacować, która bańka wyniosła BTC do tzw. głównego nurtu, ponieważ główna kryptowaluta stała się już elementem popkultury i tematem debaty publicznej po hossie z 2013 r. Można odnieść wrażenie, że opinia Burgta jest wynikiem jego subiektywnych spostrzeżeń, a nie szerszej analizy rynku kryptowalut. Jak jednak Wy uważacie?

Foto: Pixabay.com

Wykres: Joost van der Burgt and the Dutch National Bank

Spodobał Ci się ten artykuł? Zarejestruj się na BitMarket teraz i zacznij handlować kryptowalutami!

 

Podziel się wpisem

2 thoughts on “Czy bańka na bitcoinie jeszcze nie pękła?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.