Co z podatkiem PCC od obrotu kryptowalutami po 30 czerwca? Znamy odpowiedź.

Obecna abolicja podatkowa dot. PCC obowiązuje do 30 czerwca br. Czy więc po tej dacie inwestorzy kryptowalut ponownie powinni zacząć wyliczać wartość daniny? Odpowiedzi udziela nam Ministerstwo Finansów.

Problem z PCC w kontekście kryptowalut obowiązuje od zeszłego roku. Wtedy resort finansów opublikował komunikat, z którego wynikało, że inwestorzy bitcoina i innych tego typu aktywów powinni płacić PCC przy każdej wymianie cyfrowych walut. Efektem ogłoszenia były protesty społeczności cyfrowych walut. W odpowiedzi ministerstwo ogłosiło abolicję podatkową, która obowiązuje do końca czerwca 2019 r. Czas ten dobiega jednak końca. Co dalej?

Przedłużenie terminu

Ministerstwo nadal w pełni nie rozwiązało problemu, ale abolicja zostanie przedłużona do końca roku. Świadczy o tym treść projektu rozporządzenia resortu z dn. 30 maja.

Co w 2020 roku?

Co jednak czeka nas w 2020 r.? Dziś nie znamy na to pytanie odpowiedzi. Obecnie resort podkreśla ponoć, że abolicja nie ma negatywnego wpływu na budżet państwa. Jesienią czekają nas zaś wybory w Sejmu i Senatu. Nowy rząd (lub – w zależności od wyniku – będący kontynuacją obecnego) będzie musiał ostatecznie uregulować i wyjaśnić tę kwestię wobec dalszych wątpliwości i obaw podatników.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.