Christine Lagarde: blockchain wstrząśnie światem tradycyjnych finansów

Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde powiedziała, że ​​innowatorzy na rynku technologii blockchain wstrząsają tradycyjnym światem finansów.

Lagarde udzieliła wczoraj wywiadu dla CNBC. Zauważyła, że obecne zakłócenia w świecie finansów mają wyraźny wpływ na ten obszar i przekształcają system od wewnątrz. Wskazała na JPMorgan Chase, który to bank chce wyemitować własną kryptowalutę, a także nowe inicjatywy EBC, które mają na celu zapewnienie natychmiastowych, praktycznie bezpłatnych transferów wartości. Zauważyła ponadto, że „potencjał transformacyjny technologii blockchain został opanowany przez regulatorów i banki centralne”, które uznają pozytywny wpływ nowych wynalazków na model biznesowy banków komercyjnych.

Przy tym wszystkim szefowa MFW ostrzegła też przed pewnymi zagrożeniami związanymi z kryptowalutami:

„Musimy pamiętać o dwóch rzeczach: zaufaniu i stabilności systemu […]. Nie chcemy innowacji, które wstrząsnęłyby systemem tak bardzo, że stracilibyśmy potrzebną stabilność”.

Pomiędzy modą a rewolucją

Lagarde już wcześniej kilkakrotnie wypowiadała się w mediach na temat kryptowalut i blockchaina. Wcześniej scharakteryzowała ten rynek jako coś pomiędzy modą a rewolucją. Przyznaje też, że rynki kryptograficzne muszą być regulowane przez te same przepisy, które mają zastosowanie do tradycyjnego sektora, aby chronić konsumentów i dbać o stabilność systemową.

Przy innej okazji potwierdziła też, że regulacja kryptowalut jest zarówno nieunikniona, jak i niezbędna, ale jednocześnie opowiadała się za pozytywną rolą kryptowalut, które mogą przyczynić się do głębszego włączenia finansowego i zaoferowania alternatywy dla upadających walut narodowych.

Już w 2017 r. Lagarde zaproponował, że MFW może skorzystać z „czynników zakłócających” i potencjalnie wyemitować swoją cyfrową walutę w przyszłości.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.