Blockchain zrewolucjonizuje zamówienia elektroniczne

Eksperci związani z Grupą Banku Światowego przedstawili możliwości wykorzystania blockchaina w zamówieniach elektronicznych (e-GP). Swoje pomysły przedstawili w raporcie opublikowanym w środę, 17 października.

Na problemy blockchain?

Ekspertom chodziło o szereg problemów. Od transakcji międzynarodowych po usługi do wymiany danych. Wszystkie owe zależności zaowocowały powstaniem złożonych struktur w wielu krajach, które technologia blockchain mogłaby uprościć i w inny sposób „ulepszyć”. Tak przynajmniej twierdzą autorzy raportu.

„Chociaż wdrożenie systemów e-GP przyczyniło się do zwiększenia efektywności i przejrzystości zamówień rządowych, istnieje możliwość dalszego rozwoju istniejących systemów” – czytamy w dokumencie opracowanym dla Azjatyckiego Banku Rozwoju.

„Kraje takie jak Indie mają ponad 50 takich struktur e-GP, co odwrotnie prowadzi do nieefektywności”– tak stwierdza raport. Tylko kilka wybranych państw na całym świecie, w tym Bangladesz i Filipiny, „odniosło sukces we wdrażaniu zunifikowanej platformy e-GP”.

Idąc dalej, naukowcy oczekują, że ekosystem stanie się mniej rozdrobniony. Również opowiadają się za wykorzystaniem blockchaina na skalę globalną. „Oczekuje się, że w ciągu około dziesięciu lat ponad 80% zamówień publicznych będzie przetwarzanych online w kilkuset systemach e-GP rozproszonych po całym świecie” – kontynuują eksperci, dodając:

„Sieć Blockchain e-GP powinna zostać rozszerzona, aby umożliwić bankom znajdującym się w dowolnym miejscu na świecie bezproblemowe przesyłanie uwierzytelnionych gwarancji elektronicznych w imieniu dostawcy w dowolnym systemie e-GP.”

W styczniu tego roku amerykańskie agencje rządowe zaczęły badać rozwiązania blockchain w zamówieniach publicznych w ramach szerszej oceny potencjalnych przypadków zastosowania technologii.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.