Blockchain stworzy gospodarkę bez granic

Blockchain może nam pozwolić na stworzenie gospodarki bez granic – uważa profesor Massachusetts Institute of Technology (MIT) Silvio Micali. Swoje zdanie przedstawił w wywiadzie udzielonym Bloombergowi.

Micali wymienił trzy główne cechy technologii blockchain, które muszą zaistnieć jednocześnie, aby umożliwić powstanie bardziej otwartej gospodarki i ekonomii. Są to: bezpieczeństwo, decentralizacja i skalowalność. Według profesora do niedawna tylko dwie z tych trzech podstawowych właściwości można było osiągnąć jednocześnie.

Pytany o skalowalności, Micali podkreślił, że zdecentralizowany system potrzebuje najnowocześniejszej technologii, aby zapewnić taki sam poziom uczestnictwa i bezpieczeństwa, jakimi cieszą się scentralizowane systemy. Sam zaś zdaje sobie sprawę, że scentralizowane systemy są znacznie bardziej narażone na próby włamania, niż ma to miejsce w przypadku zdecentralizowanych rozwiązań.

Biorąc wszystko razem, profesor wyraził optymizm co do bezpieczeństwa, jakie gwarantuje sieć bloków. Podkreślił ogromne znaczenie rozproszenia mocy obliczeniowej w sieci jako elementu, który jest kluczowy dla blockchaina.

Blockchain ma przyszłość!

Blockchain jest dziś wymieniany jako jeden z kluczowych elementów nowej rewolucji przemysłowej, która zdaniem wielu ekspertów właśnie ma miejsce.

Niedawno władze Unii Europejskiej wezwały państwa członkowskie do większego zaangażowania się w adopcję nowej technologii. Jeszcze w minionym roku Parlament Europejski przyjął rezolucję, zatytułowaną „Blockchain: przyszłościowa polityka handlowa”, określającą, w jaki sposób nowa technologia może poprawić politykę handlową UE, w tym umowy o wolnym handlu.

MIT Technology Review opublikowało zresztą niedawno artykuł, w którym twierdzi, że rok 2019 będzie rokiem przełomu i to teraz blockchain stanie się dopiero powszechny na całym świecie.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.