Blockchain rozwiąże problem imigrantów w Unii Europejskiej?

Niemiecki rząd twierdzi, że blockchain może „wspierać jedność Europy na fundamentalnym poziomie”.

Niemieckie Federalne Biuro ds. Migracji i Uchodźców (BAFM) doszło do ciekawych wniosków. Uważa, że blockchain ma daleko idący „potencjał poprawy procedur azylowych”. Po pomyślnym ukończeniu algorytmu proof-of-concept (PoC), wyniki badania zostały oficjalnie opublikowane 26 marca. Dokument został zredagowany przez BAFM i napisany przez Grupę Projektową Inżynierii Systemów Biznesowych i Informatycznych Instytutu Technologii Informacyjnych Fraunhofer FIT.

Proof-of-concept

PoC to dzieło BAFM, Fraunhofer FIT i nieznanego opinii publicznej partnera technologicznego. Projekt koncentrował się na ocenie potencjału blockchaina w celu wsparcia dwóch kluczowych aspektów procedur azylowych: stworzenia niezawodnych i bezpiecznych tożsamości cyfrowych oraz poprawy komunikacji i współpracy między organami na poziomie miejskim, samorządowym i krajowym.

Twórcy projektu wskazują na to, że blockchain może umożliwić tworzenie cyfrowych tożsamości dla uchodźców w oparciu o dane biometryczne zebrane w momencie rejestracji w kraju ich przyjmującym. Ta „niezmienna tożsamość” oparta na blockchainie byłaby podstawą do dalszych procedur azylowych i zapewniała spójną i bezpieczną identyfikację każdego wnioskującego o azyl w wielu organizacjach.

„Blockchain może być „cyfrowym aktywatorem” europejskiego federalizmu w kontekście azylu. […] Europejska platforma zdecentralizowanego zarządzania procedurami azylowymi […] umożliwiłaby przejrzyste przechowywanie [danych] pierwszej rejestracji osoby. […] Tożsamości cyfrowe są jako takie agnostyczne w skali kraju i mogą w ten sposób wspierać jedność Europy na poziomie podstawowym”.

-czytamy w raporcie.

Innowacja a przepisy

W dokumencie stwierdza się też, że przepisy dotyczące ochrony danych stanowią kluczowe wyzwanie dla innowacji typu blockchain w kontekście europejskim. To odniesienie do ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (GDPR). Niemniej jednak – jak sugerują eksperci – możliwe jest stworzenie architektury zgodnej z GDPR, która byłaby odpowiednia dla systemu azylowego opartego na blockchainie.

Wdrożenie tego typu systemu byłoby wręcz rewolucyjne w kontekście użycie technologii sieci bloków w strukturach Unii Europejskiej.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.