Bitmarket o G20.

Oczy świata kryptowalut zwrócone są ku spotkaniu G20, na którym to omawiane są kwestię związane właśnie m.in. z walutami opartymi na blockchainach. Dziś rano media obiegła informacja dotycząca listu otwartego prezesa FSB (Financial Stability Board – Rada Stabilności Finansowej), Marka Carneya, w którym to finansista opisał stawisko jego instytucji do kryptowalut:

„Wstępna ocena FSB zakłada, że kryptowaluty nie stanowią zagrożenia dla globalnej stabilności finansowej. Kryptowaluty powodują wiele problemów związanych z ochroną konsumentów i inwestorów, a także w celu ochrony nielegalnej działalności oraz prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Mimo to technologie leżące u ich podstaw mogą poprawić efektywność i integracyjność zarówno systemu finansowego, jak i gospodarki.”

To jednak nie wszystko – choć głównie o tym mówiły dziś polskie media tematyczne. Grupa G20, zgodnie z zapowiedzią, przeprowadzi dwie oddzielne dyskusje na temat kryptowalut, starając się wypracować wspólne stanowisko dotyczące regulacji. W rozmowach wezmą udział m.in. minister skarbu Argentyny Nicolás Dujovne oraz Sekretarz Generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) José Angel Gurría. Niestety szczegółowy porządek obrad i punkty w obu dyskusjach nie zostały ujawnione.

W jedynym znanym publicznie dokumencie, który zapowiada dyskusje, można znaleźć stwierdzenia, że blockchain „może potencjalnie promować integrację finansową” oraz że „ważne jest przeanalizowanie jego wpływu na stabilność finansową, uchylanie się od opodatkowania i nielegalne działania finansowe”.

Argentyna🇦🇷

Argentyna jest gospodarzem spotkania G20 i, co znamienne, jest jednym z krajów, które szybko zainteresowały się bitcoinem. Obecnie argentyńscy regulatorzy zachęcają wręcz do inwestowania w innowacje. Rynek kontraktów terminowych w Argentynie ma w planach przygotowanie oferty na futures oparte na głównej kryptowalucie. W kraju nie funkcjonują jednak jakieś konkretne regulacje tego rynku.

Australia🇦🇺

Australia również nie ma konkretnych i szeroko zakrojonych regulacji. Obecnie władze kraju badają temat powstania ewentualnych przepisów. Australijskie Centrum Transakcji i Analiz (AUSTRAC) zaktualizowało nawet swoje AML i chce wymagać większej przejrzystości i rejestracji transakcji kryptowalutowych. Jednocześnie w zeszłym roku zniesiono podwójne opodatkowanie bitcoina. Temat kryptowalut stał się też sposobem na walkę o głosy wyborców, czego dowodem są działania Australijskiej Partii Pracy, która przedłożyła wniosek o to, aby Bank Rezerw Federalnych Australii uznał Bitcoina za oficjalną walutę.

Brazylia🇧🇷

Wydaje się, że Brazylia podjęła wstępną decyzję, zakazując inwestycji w kryptowaluty, starając się też wypracować prawidłowe podejście do szerszych regulacji.

Kanada🇨🇦

Kanada jest kolejnym krajem, który chce wspierać innowacje. Kopanie bitcoina w tym kraju stało się dość popularne, zaś Centralny Bank Kanady rozważa możliwość uruchomienia kryptowaluty wspieranej przez państwo. Władze pozostają jednak czujne w kwestii regulacji rynku pod kątem walki z nielegalnymi działaniami.

Chiny🇨🇳

Chiny z jednej strony są uważane za jedno z centrum rozwoju świata, ale jednocześnie rygorystycznie regulują i kontrolują rynek bitcoina. Obecnie handel kryptowalutami jest w Państwie Środka zabroniony, podobnie jak ICO. Władze myślą też o uregulowaniu kopania btc.

Unia Europejska🇪🇺

Obecnie poszczególne państwa członkowskie dyskutują nad regulacją walut cyfrowych.

Na dzień dzisiejszy uzgodniono powstanie bardziej rygorystycznych przepisów zapobiegających praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu za pomocą kryptowalut.

Francja🇫🇷

Francja dołączyła do Niemiec, wzywając do międzynarodowej współpracy w zakresie regulacji. Opracowano także grupę roboczą do spraw przepisów dotyczących kryptowalut, ze szczególnym uwzględnieniem walki z uchylaniem się od płacenia podatków. Do tej pory nie stworzono jednak żadnych konkretnych regulacji.

Niemcy🇩🇪

Niemcy są jednym z krajów, które dążą do dyskusji na temat przepisów obejmujących kryptowaluty podczas spotkania G20. Uważają, że powstanie regulacji będzie musiało być efektem skoordynowanej międzynarodowej debaty.

Indie🇮🇳

Indie to kraj, który uważa, że kryptowaluty powinny zostać zakazane, ponieważ są… zbyt trudne do uregulowania.

Indonezja🇮🇩

Bank centralny Indonezji wydał nowe ostrzeżenie o obrocie kryptowalutami, które w założeniu ma ostrzec ludność kraju przed potencjalnymi stratami oraz sugerujące, że btc jest zagrożeniem dla stabilności systemu finansowego.

Włochy🇮🇹

Włoskie Ministerstwo Gospodarki opracowuje dekret, który ma na celu klasyfikację wykorzystania kryptowalut w kraju oraz listę dostawców usług związanych z cyfrowymi walutami.

Japonia:🇯🇵

W 2017 r. Japonia uznała bitcoina za prawny środek płatniczy oraz przygotowuje listę licencjonowanych giełd. Władze kraju chcą chronić się też przed negatywnymi i kryminalnymi elementami, takimi jak pranie pieniędzy.

Meksyk🇲🇽

Meksyk przyjął ustawę regulującą kryptowaluty. Zgodnie z przepisami kryptowaluty nie stanowią prawnego środka płatniczego i powinny być uważane za towar, a nie za walutę. Ponadto władze mają w planach wprowadzenie operacji wymiany kryptowalut pod nadzorem banku centralnego kraju.

Rosja🇷🇺

Rosja finalizuje federalne prawo dotyczące kryptowalut i ICO. Nie jest za całkowitym zakazem. Prawo obejmuje regulację kopania, przechowywania i obiegu kryptowalut. Od kilku miesięcy pojawiają się plotki o powstaniu KryptoRubla.

Arabia Saudyjska🇸🇦

Arabia Saudyjska przyjmuje dość luźne stanowisko w sprawie regulacji kryptowalut. Władze sugerują, że pracują nad regulacjami, ale całkowity zakaz jest bardzo mało prawdopodobny. W rzeczywistości Arabia Saudyjska i Dubaj pracują nad programem pilotażowym, którego celem jest sprawdzenie, w jaki sposób można wykorzystać nową walutę cyfrową do ułatwienia płatności transgranicznych, co sugeruje pozytywne podejście do potencjału blockchaina i kryptowalut.

Republika Południowej Afryki🇿🇦

RPA obserwuje rozwój kryptowalut. Wykorzystanie bitocina i pochodnych w RPA jest jednak obecnie nielegalne i podlega przepisom podatkowym .

Korea Południowa🇰🇷

Korea Południowa jest jednym z głównych rynków kryptowalut. Ze względu na duże zainteresowanie ze strony obywateli, rząd został zmuszony do działania i początkowo zlikwidował anonimowy handel kryptowalutami i zakazał ICO. Obecnie władze rozważają ponowne wprowadzenie ICO na nowych, regulowanych warunkach. Premier rządu ogłosił też kilka miesięcy temu, że jest przeciwny umożliwianiu młodym osobom inwestowania w kryptowaluty przez demoralizujący wpływ łatwego zarobku na młodzież

Turcja🇹🇷

Obecnie nie ma regulacji rządowych. W rzeczywistości politycy w Turcji podobno chcą uruchomić narodową kryptowalutę. Ahmet Kenan Tanrikulu, zastępca przewodniczącego Tureckiej Partii Ruchu Nacjonalistycznego i były minister przemysłu, przygotował raport, w którym zaproponował projekt kryptowaluty wspieranej przez państwo – „Turkcoin”.

Wielka Brytania🇬🇧

Do tej pory Wielka Brytania czekała i obserwowała rozwój kryptowalut. Powoli zaczyna się to jednak zmieniać. M.in. Mark Carney z Banku Anglii domaga się rozwiązania prawnego dla walut cyfrowych. Zauważył, że kryptowaluty nie stanowią jeszcze zagrożenia dla obecnych systemów finansowych, ale zadaniem państwa jest ochrona firm i osób fizycznych przez nielegalnymi działaniami.

USA🇺🇸

Trwają prace na poziomie poszczególnych stanów. Niektóre z nich biorą pod uwagę umożliwienie płacenia podatków za pomocą kryptowalut. Na poziomie centralnym trwają rozmowy dot. regulacji. Od paru miesięcy w USA funkcjonują kontrakty futures oparte na btc. Wall Street też otwiera się na inwestycje kryptowalutowe.

 

 

Podziel się wpisem