Bitcoin zastąpi dolara, gdy zdrożeje?

Union Bank of Switzerland (UBS) prognozuje, że cena pojedynczego bitcoina (BTC) może wynieść prawie 213 000 USD.

Mało tego, przy tym poziomie wartości, główna kryptowaluta miałaby szansę zastąpić zapotrzebowanie na dolaraWedług Bloomberga, nowy raport UBS sugeruje, że BTC nie może być jeszcze na tym etapie uważany za pieniądz, ponieważ jego funkcje są ograniczane przez przepustowość sieci. W raporcie czytamy:

„Nasze analizy sugerują, że Bitcoin, w swojej obecnej formie, jest zbyt niestabilny i ograniczony, aby stać się opłacalnym środkiem płatniczym dla transakcji globalnych lub głównej klasy aktywów.”

Wieczna niestabilność?

Raport stwierdza, że ​​chociaż waluty cyfrowe mogą potencjalnie stać się alternatywną klasą aktywów, ich ceny prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Liczba bitcoinów używanych w handlu znacznie spadła w ciągu ostatniego roku, kiedy to osiągnęła najwyższy poziom w historii – 411 milionów USD we wrześniu 2017 r.

Jeśli chodzi o zmienność cen na rynkach kryptowalut, starszy ekonomista w Chainalysis Kim Grauer zauważa: „Kiedy cena [rosła] tak gwałtownie w zeszłym roku, w jednym dniu można było stracić 1000 $, jeśli już wydałeś [swojego bitcoina].”

Nicholas Weaver z Międzynarodowego Instytutu Informatyki dodał, że cyfrowa waluta nie jest „użyteczna” jako forma płatności. Powodem są wysokie opłaty transakcyjne.

Bitcoin liderem rynku płatności?

Raport UBS stwierdza, że ​​wydajność przetwarzania sieci BTC musi znacznie poprawić, aby główna kryptowaluta miała być skuteczną formą płatności. Mimo tego niektórzy zwolennicy walut cyfrowych uważają, że moneta Satoshi Nakamoto stanie się światową metodą płatności.

W marcu dyrektor generalny Twittera i serwisu płatniczego Square, Jack Dorsey, powiedział, że postrzega BTC jako jedyną przyszłą walutę światową. Proces ten zajmie „prawdopodobnie ponad dziesięć lat, ale może też zajść szybciej”.

W odpowiedzi na wiele obaw inwestorów z Wall Street, że kryptowaluty są bańką, Bill Miller, milioner, inwestor i założyciel funduszu hedgingowego Miller Value Partners, powiedział w marcu, że „bańki są niezbędne, aby wprowadzić kapitał na rynek”. Dla niego BTC to jeden z ważnych wynalazków w całej historii.

Spodobał Ci się ten artykuł? Zarejestruj się na BitMarket teraz i zacznij handlować kryptowalutami!

 

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.