Bitcoin to jednak piramida!

Tak przynajmniej uważa analityk finansowy Gary Shilling. Uważa, że bitcoin to „jakiś wielki schemat Pozniego”.

Shilling powiedział CNBC, że niepokoi go… nieprzejrzystość rynku kryptowalut. W szczególności obawia się, że tożsamość Satoshiego Nakamoto nigdy nie zostanie ujawniona. Sami zresztą zadawaliśmy sobie to pytanie tutaj.

„Nie wierzę w kota w worku!”

Szyling jest znanym krytykiem btc. W październiku 2017 roku przyznał jednak, że nie rozumie bitcoina i odrzucił go jako „czarną skrzynkę” (tj. złożony model inwestycyjny).

„Jestem po prostu bardzo podejrzliwy wobec rzeczy, które nie są przejrzyste” – powiedział Shilling – „Jeśli nie mogę tego zrozumieć, nie chcę w to inwestować.”

Z tym ostatnim trudno się nie zgodzić, ale finansista idzie dalej i mimo, że ponoć nie rozumie kryptowalut nazywa je oszustwami. Shilling uważa też, że bitcoin zawodzi jako waluta, ponieważ brakuje w nim trzech podstawowych cech legalnej waluty:

  • nie trzyma wartości,
  • nie jest środkiem wymiany, i wreszcie
  • nie jest powszechnie akceptowany.

Powyższe argumenty w części można jednak odnieść do wielu innych walut fiducjarnych, o czym ekspert zapomina.

Oczywiście nie zapomniał o czołowym argumentem wrogów kryptowalut. Jego zdaniem jedynym celem istnienia bitcoina jest pranie brudnych pieniędzy (jakby do tego celu nie używano gotówki!).

Trutka na szczury

Shilling nie jest osamotniony w swojej krytyce. W maju 2018 roku Warren Buffett nazwał bitcoina „szczurzą trucizną do kwadratu”, która przyciąga tylko „szarlatanów”. Podobnie Bill Gates powiedział, że kryptowaluty to szalony, spekulacyjny hazard.

Mamy tu jednak do czynienia z konfliktem pokoleń. Jack Dorsey, Peter Thiel czy Tim Draper są przekonani, że bitcoin ostatecznie wyprze wszystkie inne waluty. Ten ostatni uważa nawet, że 1 btc będzie kosztował 250 000 USD do 2022 r. Podkreśla w mediach wagę bitcoina i jego znaczenie dla dalszej historii ludzkości.

„Jest większy niż Internet” – uważa Tim Draper –„Jest większy niż epoka żelaza, renesans. Jest większy niż rewolucja przemysłowa. Wpływa to na cały świat i zostanie dotknięte w szybszy i bardziej rozpowszechniony sposób niż kiedykolwiek sobie wyobrażałeś. „

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.