Bitcoin jest martwy? Podsumowanie tygodnia 10-16.12.2019 r.

Wracamy z kolejną porcją newsów.

Ludzie boją się nowości

Niby nic nowego, ale teraz mamy na to niemal namacalne dowody. Według ankiety przeprowadzonej przez United States Depository Trust and Clearing Corporation (DTCC), cały rynek fintech jest  uważany za “systemowe ryzyko” dla gospodarki. Co ciekawe, liczba wrogów innowacji rośnie. Obecnie aż 20 procent respondentów uważa, że fintech stanowi zagrożenie dla globalnej ekonomii. W zeszłym roku sceptyków było „tylko” 15 procent.

Nastoletni krypto-milioner: bitcoin jest martwy

Erik Finman w wieku 12 lat otrzymał od swojej babci w prezencie 1000 dolarów. Zainwestował je w bitcoiny. Dziś jest dzięki temu milionerem, ale też stał się sceptykiem względem głównej kryptowaluty. W wywiadzie dla portalu Market Watch stwierdził, że Bitcoin „umarł”. Nie oznacza to jednak jego zdaniem spadku kursu do zera dolarów już teraz. „Przed Bitcoinem jeszcze jeden lub dwa rynki byka, jednak w dłuższej perspektywie jest martwy”. Finman przyszłość widzi za to w Ethereum i ZCash.

Blockchain uratuje Ukrainę?

Technologia blockchain nie po raz pierwszy stała się tematem debaty politycznej. Walcząca o fotel prezydenta Ukrainy Julia Tymoszenko twierdzi, że sieć bloków może uratować jej kraj przed patologią korupcji:

“Blockchain to doskonała technologia antykorupcyjna, co potwierdza praktyka międzynarodowa. Aby całkowicie wyeliminować korupcję w rejestrach publicznych i chronić dane osobowe każdego obywatela, musimy przenieść wszystkie systemy administracyjne do blockchaina”.

Opera z kryptowalutowym portfelem

Opera przygotowała nową wersję swojej przeglądarki internetowej. „Web3-ready” trafi na Androida i ma wbudowany portfelem na kryptowaluty.

“Do tej pory korzystanie z kryptowalut online i dostęp do Web 3 wymagało specjalnych aplikacji lub rozszerzeń, co utrudniało ludziom wypróbowanie ich. Nasza nowa przeglądarka usuwa ten problem”– powiedział Charles Hamel, menedżer produktu.

Były szef Mt.Gox trafi za kratki?

Tokijska prokuratura chce wyroku 10 lat więzienia dla Marka Karpelesa, byłego szefa giełdy Mt. Gox. Ponoć Mark Karpeles “przekierował fundusze firmowe na cele związane z niezależnym biznesem opierającym się na rozwoju oprogramowania w celu osiągnięcia osobistych korzyści” oraz “odegrał znaczącą rolę w całkowitym zniszczeniu zaufania użytkowników kryptowalut”. Choć syndyk, który dysponuje majątkiem upadłej giełdy, koordynuje proces zwracana środków byłym klientom, jak widać ostateczne losy samego Karpelesa nie są jeszcze jasne.

Nowe blockchainy będą wydajniejsze?

Przynajmniej tak uważa Vitalik Buterin. Współzałożyciel Ethereum (ETH) przyznał, że jego zdaniem kolejne blockchainy z shardingiem opartym na proof-of-stake (PoS) będą “tysiące razy wydajniejsze”. Opisuje też  to, co czeka jego „dziecko”:

“Ethereum 2.0 [którego Casper będzie częścią – przyp. jw] jest kombinacją wielu funkcji, o których mówiliśmy od kilku lat, i które przez wiele lat badaliśmy oraz tworzyliśmy. Nowe funkcjonalności połączone zostaną w jedną spójną całość.”

Warto pamiętać, że na rynku powstają też inne projekty, które chcą usprawnić skalowalność blockchaina, np. IOST.

 

 

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.