BBC: Facebook przygotowuje kryptowalutę o globalnym zasięgu

BBC twierdzi, że gigant mediów społecznościowych, Facebook, planuje uruchomienie własnej cyfrowej waluty. To już wiem, ale teraz jednak okazuje się, że „Globalcoin” ma być e-walutą o globalnym zasięgu i może zdominować ten młody rynek.

BBC donosi, że testy dot. nadchodzącej waluty planowane są na koniec 2019 r. Nazwa „Globalcoin” (czyli jednak nie Libra, nie FbCoin i wreszcie nie FaceCoin) jest ponoć traktowana roboczo i może jeszcze ulec zmianie po zakończeniu prac.

Negocjacje z władzami

Kolejna interesująca informacja. Według BBC, założyciel Facebooka, Mark Zuckerberg, spotkał się w zeszłym miesiącu z gubernatorem Banku Anglii, Markiem Carneyem, w celu omówienia perspektyw i zagrożeń związanych z uruchomieniem kryptowaluty.

Poza tym firma konsultowała się już z urzędnikami skarbu Stanów Zjednoczonych w sprawach operacyjnych i regulacyjnych – w szczególności w odniesieniu do procedur kontroli tożsamości i ograniczania ryzyka prania pieniędzy – twierdzi BBC.

Rewolucja płatnicza

Facebook prowadzi też rozmowy z globalnym dostawcą usług płatniczych – Western Union. Ich celem jest zapewnienie niedrogiego dostępu do przelewów pieniężnych dla klientów nieposiadających konta bankowego.

Co ciekawe, rodzima kryptowaluta Facebooka będzie rzekomo dążyć do całkowitego omijania sieci bankowych. Gigant chce usunięcia wszelkich barier finansowych i zmniejszenia kosztów konsumenckich dla użytkowników na całym globie.

Aby zrealizować swoją sieć płatności kryptograficznych, firma będzie musiała współpracować z bankami i brokerami na całym świecie, aby uzyskać dostęp do usług wymiany walut i fiat on-ramping. I ponoć tym ma zajmować się spółka finansowa Libra Networks LLC, która została zarejestrowana w Genewie na początku tego miesiąca.

Plotki o planach Facebooka, dotyczące integracji kryptowaluty dla użytkowników WhatsAppa, pojawiły się po raz pierwszy w grudniu 2018 r. Dalsze pogłoski doszły do naszych uszu w lutym. Nadal jednak nikt z firmy nie potwierdził niczego z owych medialnych doniesień.

Warto zauważyć, że Facebook planuje teraz przebudować swoją infrastrukturę komunikacyjną i zintegrować swoje trzy aplikacje – WhatsAppa, Messengera i Instagram. Zwiększy tym samym swój globalny zasięg.

Dziś firma podobno poszukuje inwestorów,  którzy wyłożą łącznie 1 miliard dolarów na wsparcie projektu. Rozmowy toczą się ponoć z Visa i MasterCard.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.