Arabia Saudyjska z własną kryptowalutą?

Arabia Saudyjska będzie miała własną kryptowalutę? Ponoć w połowie 2019 roku rząd ma wyemitować stablecoina, który będzie posiadał wsparcie saudyjskiego banku centralnego. Mimo istnienia już harmonogramu prac, zespół ds. tego zadania bada jeszcze temat i wpływ kryptowaluty na gospodarkę kraju.


Narodowy stablecoin

Stworzenie narodowej kryptowaluty to odpowiedź na nowy trend. Nad własną e-walutą pracuje też Iran oraz ponoć Rosja (temat KryptoRubla stale wraca w mediach i ponoć wewnętrznych rozmowach na Kremlu). Swoją elektroniczną monetę ma już Wenezuela, ale jej Petro wzbudza wiele kontrowersji.

Podobne rozwiązanie jest planowane w Arabii Saudyjskiej. Niewiele jednak wiadomo na temat tego pomysłu. Nie znamy oficjalnej nazwy coina, ani szczegółów technologicznych. Saudyjski Organ Walutowy wciąż bada też wpływ kryptowaluty na rynek.

Mimo tego, nowa waluta ma pojawić się na rynku w połowie 2019 roku. Będzie ponoć wspierana przez ograniczoną liczbę banków (ponownie, nie są znane żadne nazwy). Cel? Bank centralny Arabii Saudyjskiej chce poprawić jakość płatności transgranicznych. Mówimy tu więc o wykorzystaniu na skalę międzynarodową. Jest to coś, co może przynieść korzyści zarówno konsumentom, jak i korporacjom.

Arabia Saudyjska a Ripple

Dotychczas Arabia Saudyjska rozważała chyba wykorzystanie do swoich celów Ripple. Narodowy Bank Handlowy jest członkiem RippleNet, a Saudyjska Organizacja Walutowa przeprowadziła w bieżącym roku program pilotażowy zorientowany na tokenie Ripple XRP. Teraz, jak widać, podjęto jednak decyzję o przekierowaniu zainteresowania na własną kryptowalutę.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.