Amerykański kongresmen walczy o kryptowaluty w USA

Amerykański kongresmen Warren Davidson ogłosił plany wprowadzenia w życie przepisów, które lepiej regulowałyby kryptowaluty i ICO w USA. Informację podała w miniony poniedziałek lokalna agencja informacyjna w Ohio Cleveland.com.

Według Cleveland.com, kongresmen Davidson ogłosił zamiar wprowadzenia nowych przepisów na konferencji Blockchain Solutions. Ustawa tworzyłaby specjalną „klasę aktywów” dla kryptowalut i aktywów cyfrowych, co „uniemożliwiłoby ich zaklasyfikowanie jako papiery wartościowe, ale także pozwoliłoby rządowi federalnemu na skuteczniejsze regulowanie ICO”.

Jasne przepisy są potrzebne, ponieważ obecnie stanowe agencje regulacyjne w różny sposób klasyfikują tokeny i kryptowaluty. Wprowadza to chaos prawny.

Czym właściwie są kryptowaluty?

Zobaczmy zresztą, jak niejednoznaczny jest status cyfrowych walut w USA. Według Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) większość kryptowalut to papiery wartościowe. Z kolei Commodity Futures Trading Commission (CFTC) traktuje kryptowaluty jednak jako towary.

Innymi słowy, CFTC stwierdza, że ​​Bitcoin (BTC) ma więcej wspólnego ze złotem niż z walutami lub papierami wartościowymi, ponieważ nie jest wspierany ani emitowany przez rząd. The Financial Crimes Enforcement Network (FINCEN), agencja zajmująca się przeciwdziałaniem praniu pieniędzy (AML) i standardami KYC, postrzega kryptowalutę już jako formę pieniądza.

Urząd Kontroli Aktywów Zagranicznych USA (OFAC), który egzekwuje sankcje ekonomiczne, postrzega kryptowaluty jako pieniądze. Wreszcie, Internal Revenue Service (IRS) traktuje kryptowaluty jako aktywa, co oznacza, że ​​zyski z ich sprzedaży podlegają podatkowi od zysków kapitałowych.

Uregulujmy krypto!

Już wcześniej grupa amerykańskich przedstawicieli Kongresu wysłała list do przewodniczącego Komisji ds. Bezpieczeństwa, Jay’a Claytona, w którym wezwał go do stworzenia „wyraźniejszych wytycznych między tymi cyfrowymi tokenami, które są papierami wartościowymi”.

W tym samym czasie ponad 45 przedstawicieli głównych firm kryptowalutowych z USA wzięło udział w obradach okrągłego stołu w sprawie rynku i regulacji ICO. Podczas spotkania, którego gospodarzem był właśnie kongresmen Davidson, eksperci wyrażali swoje obawy w kwestii braku jasności przepisów.

Davidson sugeruje, że rynek ICO wymaga „lekkiego podejścia” ze strony regulatorów.  Polityk pracuje ponoć nad ustawą, która traktowałaby tokeny ICO jako produkty, a nie papiery wartościowe na poziomie federalnym i stanowym.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.