Amerykanie kupują BTC w obawie przed działaniami FED?

Ostatnio rosyjski ekonomista Vladislav Ginko, pracownik Rosyjskiej Prezydenckiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej (RANEPA), twierdził, że w ostatnim okresie Rosjanie kupili ogromne ilości bitcoinów. Teraz okazuje się, że za wzrostami na kryptowalucie mogą jednak stać Amerykanie.

Travis Kling z Ikigai Asset Management uważa, że wzrost na wykresie BTC jest spowodowany masowymi zakupami kryptowaluty przez Amerykanów. Skąd ten nagły popyt?

Strach przed FED

Kling uważa, że obywatele USA zaczynają dostrzegać to, jak ich bank centralny manipuluje rynkiem. Polityka „luzowania ilościowego” FED-u zwiększa jego zdaniem nieufność społeczną względem centralnych instytucji finansowych. To z kolei napędza popyt na rozwiązania zdecentralizowane i niezależne od wpływów polityków oraz urzędników.

Można więc powiedzieć, że nareszcie kryptowaluty znajdują pełne zrozumienie w coraz większej liczbie osób. Do eksperymentów FED dochodzą jeszcze szalejące inflacje w Iranie czy Wenezueli, gdzie władze oficjalnie już sięgają po nowoczesne koło ratunkowe, jakim są cyfrowe waluty.

FED nie jest taki zły!

Kling uważa, że w proceder FED-u zaangażowany jest sam prezydent Donald Trump. Inaczej na sprawę patrzy jednak Larry Kudlow – główny doradca ekonomiczny w Białym Domu. Broni opinii o niezależności FED-u. Gdyby było inaczej, Rezerwa Federalna nie podniosłaby stóp procentowych cztery razy w samym 2018 roku – uważa.

“FED jest niezależny. Nie próbujemy narażać na szwank tej niezależności”

-pokreślił Kudlow.

Kryptowaluty ratunkiem na recesje

Nawet jeśli Rezerwa Federalna sama podjęła takie decyzje, nie oznacza to, że jej działania są bezpieczne dla gospodarki. Były kongresman Ron Paul od dawna atakuje FED i uważa, że powinien on pozwolić wolnemu rynkowi ustawiać stopy procentowe zamiast sztucznie nimi manipulować. Takie działania instytucji mają – zdaniem polityka -wywołać recesję.

Paul nie ma wątpliwości, gdzie leży ratunek. Jedynym sposobem na uniknięcie krachu wywołanego przez działania FED-u jest umożliwienie ludziom korzystania z alternatywnych walut, takich jak np. bitcoin. Ponadto sugeruje zwolnienie kryptowalut z podatków. Czy podzielacie jego zdanie?

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.